Czy pompa ciepła generuje hałas?
Wraz z rosnącymi kosztami gazu i tradycyjnego paliwa kopalnego, zauważamy wzrost zainteresowania alternatywnymi źródłami ogrzewania, a jednym z popularnych wyborów są pompy ciepła. Stanowią one efektywne rozwiązanie – ekonomiczne, ekologiczne i przyszłościowe. Postęp technologiczny umożliwia skuteczne ogrzewanie nawet w trudniejszych warunkach klimatycznych. Przy wyborze pompy ciepła inwestorzy zwracają uwagę na różne aspekty, w tym na poziom hałasu generowanego przez urządzenie. Kluczowe pytanie brzmi więc, czy pompa ciepła jest głośna? jaki jest poziom hałasu pompy ciepła? I jak wpływa na komfort? Odpowiadamy!
Hałas pompy ciepła – co trzeba wiedzieć?
Hałas w przypadku pomp ciepła wynika głównie z działania dwóch kluczowych elementów w jednostce zewnętrznej: sprężarki i parownika z wentylatorem. Skala generowanego hałasu zależy od zakresu mocy, w jakim pracuje pompa. W przypadku bardzo niskich temperatur naturalne jest, że urządzenie będzie działało głośniej, co wynika z intensywniejszej pracy systemu.
Montaż pompy ciepła a dźwięk
Zgodnie z przepisami środowiskowymi i Ministra środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu, właściciel domu jednorodzinnego musi utrzymać poziom hałasu na granicy max 50dB w ciągu dnia i 40dB w nocy. Przy wyborze pompy ciepła warto kierować się tymi wartościami akustycznymi, uwzględniając usytuowanie domu na działce. Na rynku dostępne są także jednostki generujące jak najniższy hałas, nawet około 35dB, co jednak wiąże się z wyższym kosztem inwestycji. To jednak rozsądny wybór, bo taka inwestycja zwraca się z nawiązką w postaci jak największej wygody i komfortu.
Pompy ciepła Midea – oferowane przez nas jednostki
MONOBLOK
SPLIT
ALL IN ONE
Etykiety energetyczne a hałas pomp ciepła
Przepisy zobowiązują producentów pomp ciepła do opatrywania urządzeń etykietami energetycznymi od 2015 roku. Na tych etykietach znajdują się informacje dotyczące mocy akustycznej jednostki zewnętrznej, czyli poziomu hałasu w miejscu montażu. Chociaż etykieta podaje nominalną moc grzewczą urządzenia, nie uwzględnia ona maksymalnej mocy, z jaką może działać pompa. Warto jednak zaznaczyć, że sytuacje, w których urządzenie pracuje z maksymalną mocą są naprawdę rzadkie w ciągu roku. Przy wyborze pompy ciepła warto zwracać uwagę na informacje zawarte na etykietach, aby dostosować urządzenie do własnych potrzeb i uniknąć niepotrzebnych uciążliwości związanych z hałasem.
Czy pompa ciepła hałasuje?
Zacznij oszczędzać
– zamów bezpłatną wycenę
– zamów bezpłatną wycenę