Jak przygotować dom na instalację pompy ciepła ?
Instalacja pompy ciepła jest nie lada wyzwaniem dla każdego inwestora. O ile pompa ciepła w nowo budowanym domu to nie musi być duże wyzwanie, o tyle pompy ciepła w starszych budynkach powinny być odpowiednio przemyślane, a dom poddany potrzebnej modernizacji termicznej. Pompa ciepła to rewelacyjne rozwiązanie na miarę naszych czasów, które jednak należy przyłączać z rozwagą. Sprawdź, jak dobrze przygotować dom pod instalację pompy ciepła!
Przygotowanie domu pod instalację pompy ciepła powietrze woda to nie lada wyzwanie
Pompa ciepła to urządzenie, które coraz częściej zwraca uwagę inwestorów. Dzięki niej można znacznie zmienić standard cieplny budynku. Cena już nie odstrasza tak dużej ilości ludzie, a dodatkowe dotacje sprawiają, że rozwiązanie to jest coraz atrakcyjniejsze. Pompa ciepła może współpracować z różnymi typami instalacji. Jeśli dopiero stoisz przed budową domu, możesz wszystko dopasować ściśle do pracy pompy ciepła. Warto też zastanowić się nad idealnie skrojoną instalacją fotowoltaiczną, którą znacznie odciąży pobór prądu z sieci. A jak wiadomo, by pompa ciepła działała, potrzebna jest energia elektryczna.
Obliczenie zapotrzebowania cieplnego budynku oraz dobór mocy
Zanim podjęte zostaną jakiekolwiek prace instalacyjne, warto zwrócić uwagę na obliczenia. W przypadku pomp ciepła ogromne znaczenie ma dobór mocy do zapotrzebowania cieplnego budynku, jeśli zadaniem pompy będzie ogrzewanie budynku oraz ogrzewania wody użytkowej. Montaż pompy ciepła przewymiarowanej może nieść ze sobą niemiłe konsekwencje w postaci zbyt wysokich rachunków za prąd. Analiza zapotrzebowania wymaga jak największej liczby danych. Tylko w ten sposób można obliczyć faktycznie potrzebną moc pompy ciepła powietrze woda lub gruntowej.
Kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę planując instalację pompy ciepła
Podczas planowania instalacji pompy ciepła, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, takich jak:
- miejsce lokalizacji pompy, np. kotłownia i jej wielkość,
- miejsce lokalizacji jednostki zewnętrznej,
- rodzaj instalacji ogrzewanie,
- instalacja ogrzewania,
- instalacja chłodzenia.
Pompy ciepła Midea – oferowane przez nas jednostki
MONOBLOK
SPLIT
ALL IN ONE
Instalacja pompy ciepła — miejsce oraz kotłownia
Każdy z pewnością wie, że pompa ciepła to typ ogrzewania, który nie brudzi. Nie trzeba więc specjalnie wyodrębnionego pomieszczenia nazywanego kotłownią. Nieważne, czy instalowane są gruntowe pompy ciepła, czy powietrzne, można zrezygnować z komina spalinowego oraz dodatkowego pomieszczenia na opał. Można usytuować pompę w kotłowni, jednak pomieszczenie to nie musi być duże. Równie dobrze tym pomieszczeniem może być pralnia, suszarnia, pomieszczenie gospodarcze.
Lokalizacja jednostki zewnętrznej
Ogrzewanie wody użytkowej przy pomocy pompy ciepła jest wydajne. Zasada działania pompy ciepła też jest wielu osobom znana — pompa pobiera ciepło ze źródła niskotemperaturowego, a następnie transportuje je i oddaje w znacznie zwiększonej ilości do układu grzewczego. Dlatego w przypadku pomp ciepła ważna jest też lokalizacja jednostki zewnętrznej. Jeśli wybór padł na ogrzewanie z pomocą pompy ciepła powietrze woda, jednostka zapewne zostanie umieszczona na wsporniku na ścianie zewnętrznej domu lub na gruncie bardzo blisko ściany. Instalacja będzie wymagała przeprowadzenia przez ścianę specjalnych rur freonowych bądź wodnych. Z kolei pod urządzeniem, jakim jest pompa ciepła powietrze woda, warto zaplanować odpływ kondensatu — najlepiej zastosować drenaż żwirowy. Istotne będzie też tłumienie dźwięku, dobrym wyborem będzie więc zainstalowanie pompy dość daleko od głównych drzwi wejściowych czy tarasu.
Instalacja pompy ciepła — ogrzewanie oraz uzyskanie ciepłej wody użytkowej
Ile kosztuje pompa ciepła? Jest to zwykle wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Aby więc maksymalnie wykorzystać jej moc, warto zainstalować pompę, a wraz z nią ogrzewanie niskotemperaturowe, czyli podłogowe. Ogrzewanie domu pompą ciepła jest wydajne, a przy okazji nie emituje do atmosfery szkodliwych gazów. Zachowujemy czyste powietrze zewnętrzne, jednocześnie ciesząc się optymalną temperaturą wewnątrz. Ogrzewanie podłogowe to strzał w dziesiątkę, ponieważ zapewnia komfort cieplny już przy temperaturze 20 stopni Celsjusza, czyli o 2 stopnie mniej, niż w przypadku centralnego ogrzewania grzejnikowego. Daje to w sumie ok. 10% oszczędności kosztów eksploatacyjnych.
Zasilanie pompy ciepła
Podczas instalacji pompy warto zwrócić uwagę na odpowiednie zasilanie. Pompy dzielą się na jednofazowe i trójfazowe. Pompa jednofazowa wymaga doprowadzenia aż dwóch przewodów jednofazowych do urządzenia grzewczego. Jeden przewód zajmuje się zasilaniem pompy, zaś drugi dołączany jest do zasilania grzałki rezerwowej. Bardzo ważne jest, aby obydwa te przewody posiadały stosunkowo mały przekrój. Można je wtedy poprowadzić z rozdzielni bezpiecznikowej, a także zabezpieczyć osobnymi zabezpieczeniami.
Pompa trójfazowa, w zależności od jakiego producenta pochodzi, może wymagać dołączenia jednego bądź również dwóch przewodów trójfazowych.
Termoizolacja domu z pompą ciepła
Podczas budowy domu lub modernizacji, warto pod lupę wziąć termoizolację. Jej prawidłowe wykonanie oraz odpowiednia grubość będzie warunkować sprawność pompy. Oznacza to, że nawet stosunkowo duży dom, ale dobrze zaizolowany będzie można skutecznie ogrzać pompą ciepła, aniżeli mały budynek z kiepską izolacją termiczną. Termoizolacyjność obiektu decyduje również o tym, jakie urządzenie najlepiej wybrać. Chodzi tutaj o jego moc i wielkość. Z kolei im większa moc i większa instalacja, tym wyższe koszty całej inwestycji. A nie każdy może sobie pozwolić na zbyt wysokie kwoty z tytułu montażu pompy ciepła w źle zaizolowanym budynku.
Podsumowanie
Decydując się na instalację pompy ciepła w domu, warto wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników, które mają realny wpływ na to, czy urządzenie będzie działać dobrze, czy nie. Ważne są obliczenia, odpowiednia termoizolacyjność budynku oraz postawienie na ogrzewanie płaszczyznowe, które w parze z pompą ciepła będzie znacznie wydajniejsze. Wewnątrz domu należy znaleźć odpowiednie miejsce na bufor ciepłej wody użytkowej, zaś na zewnątrz budynku potrzebne jest miejsce dla samej pompy, która może stać na gruncie, jak i wisieć na ścianie domu na specjalnym stelażu. Zanim instalacja pompy zostanie zarządzona, warto sprawdzić każdy istotny aspekt, aby mieć pewność, że urządzenie to będzie dobrym źródłem ciepła, a użytkownicy oraz środowisko wyłącznie na nim zyskają, a nie stracą!
Zacznij oszczędzać
– zamów bezpłatną wycenę
– zamów bezpłatną wycenę