Jaka pompa ciepła do domu 150 m2? Przykłady z realizacji
W poniższym artykule pragniemy przybliżyć Państwu, na podstawie naszych realizacji i doświadczeń, przykładowy dobór mocy, szacunkowe koszty i problemy towarzyszące inwestycji w pompę ciepła. Postaramy się również znaleźć odpowiedź na ważne pytania – jaką moc pompy ciepła dobrać oraz jaki jest koszt instalacji pompy ciepła do domu o powierzchni około 150 m2.
Pompa ciepła jest ekologicznym źródłem ciepła, które jest wykorzystywane zarówno do ogrzewania budynku jak i ciepłej wody użytkowej. Z powodzeniem zastępuje ona tradycyjne źródła ciepła, takie jak kotły gazowe czy węglowe. Niektóre rodzaje pomp ciepła zapewniają dodatkowo również funkcję chłodzenia w lecie. W ostatnim czasie pompy ciepła cieszą się bardzo dużą popularnością, ponieważ zaliczają się do tak zwanych odnawialnych źródeł energii.
Osoby planujące inwestycje w pompę ciepła stają przed wyborem jednej spośród trzech technologii. Technologie te różnią się między sobą źródłem, z którego będzie pobierana energia cieplna oraz jak będzie przekazywana do ich domu. Inaczej będziemy dobierać, gdy ma być głównym źródłem ciepła a inaczej pompa ciepła propanowa będzie np. tylko do podgrzewania wody.
Zastanawiasz się jaki będzie koszt pompy ciepła do domu 150 m2?
Podstawowy podział na rodzaje pomp ciepła:
- Gruntowa pompa ciepła– urządzenie pobiera energię cieplną z ziemi i przekazuje ją do instalacji w domu. Technologia ta charakteryzuje się największą sprawnością, ale powiązany jest z nią dużo większy koszt instalacji, głównie przez konieczność wykonywania prac ziemnych (np. odwiertów pionowych w gruncie).
- Powietrzne pompy ciepła, wśród których wyróżniamy:
- Pompy ciepła powietrze-powietrze – są to popularne klimatyzatory z funkcją grzania, w których głównie wykorzystywana jest jednak funkcja chłodzenia. Urządzenie pobiera energię z powietrza na zewnątrz i przekazuje ją do środka domu. Wewnątrz domu ogrzewane jest bezpośrednio powietrze, zazwyczaj tylko w jednym pokoju.
- Pompy ciepła powietrze-woda – są to urządzenia stosowane najczęściej, stanowiące źródło ciepła dla instalacji centralnego ogrzewania (CO) i ciepłej wody użytkowej (CWU) w domu. Urządzenie pobiera energię z powietrza na zewnątrz i przekazuje ją do środka, gdzie zasila instalację cieplną w całym domu.
Bazując na tym podziale często dokonywane jest porównanie pomp ciepła, należy jednak pamiętać, że nie jej rodzaj, a odpowiedni dobór mocy i poprawny montaż ma największe znaczenie. To od mocy pompy zależy bowiem, czy będzie ona w stanie skutecznie ogrzać dom.
Pompy ciepła powietrze-woda stają się coraz bardziej popularne wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to spowodowane niskimi kosztami eksploatacji w porównaniu do tradycyjnych źródeł ogrzewania (spalanie węgla i gazu), jak również ich bezobsługowością. Dodatkowo powietrzne pompy ciepła w przeciwieństwie do gruntowych pomp ciepła nie wymagają kosztownych odwiertów i pozwoleń oraz prac związanych z odtwarzaniem gruntu po pracach wiertniczych.
W niniejszym artykule postaramy się doradzić Państwu czym kierować się przy doborze powietrznej pompy ciepła na podstawie naszych realizacji i doświadczenia, a także doradzimy na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy wykonującej montaż.
Propanowa pompa ciepła z płynną regulacją wydajności
A więc, aby odpowiedzieć na pytanie – jaka pompa ciepła będzie najlepsza do domu 150m2?, musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim urządzenie musi być odpowiednio dobrane dla naszego obiektu. Ponieważ każdy dom jest inny, należy indywidualnie podejść do kwestii doboru rodzaju i mocy urządzenia. Przede wszystkim ma ono ma zapewnić odpowiednią moc grzewczą, służącą po pierwsze do ogrzania budynku, a po drugie do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Odpowiedni dobór urządzenia – wynika z zapotrzebowania nieruchomości na ciepło. Inną pompę ciepła zastosujemy do ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej w nowym dobrze ocieplonym budynku z ogrzewaniem podłogowym oraz z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacją), a inne urządzenie w przypadku modernizacji źródła ciepła w już istniejącym budynku, który ma słabe ocieplenie oraz tradycyjne grzejniki. W pierwszym przypadku, śmiało można stwierdzić, że w większości przypadków wystarczy urządzenie zapewniające moc grzewczą ok. 6 kW, w drugim zaś jego konstrukcja będzie musiała zapewnić moc grzewczą ok. 10 kW.
Czynniki mające wpływ na koszt pompy ciepła w domu jednorodzinnym.
Na wysokość kwoty jaką będziemy musieli przeznaczyć na naszą inwestycję ma nie tylko sama cena pompy ciepła. W zależności od tego czy wykonujemy instalację w nowym domu czy modernizujemy stary system grzewczy, kwota ta może różnić się znacząco. Nie jest to jednak jedyny czynnik decydujący o tym ile będziemy musieli wydać na nasz nowy system grzewczy.
Poza powyższym, z naszego doświadczenia wynika, że znaczący wpływ na koszty mają czynniki takie jak:
- Powierzchnia domu oraz liczba mieszkańców;
- To czy urządzenie ma zapewniać tylko ciepłą wodę użytkową, czy również zajmować się ogrzewaniem budynku;
- Rodzaj, marka i moc urządzenia;
- Technologia budowy budynku i jego stan techniczny;
- Rodzaj i złożoność instalacji grzewczej;
- Konieczność wykonania dodatkowych prac takich jak wymiana grzejników lub izolacji domu;
- Obecność dodatkowych źródeł ciepła – takich jak kominek czy kocioł gazowy;
- W przypadku dodatkowych źródeł ciepła – automatyka odpowiadająca za współpracę kilku źródeł ciepła razem.
Jaka pompa ciepła do domu 150m2?
Poniżej prezentujemy przykładowy dobór urządzeń wykonany przez eksperta INERGIS dla domów z dobrą, średnią i słabą izolacją.
Wiele osób, mieszkających w standardowej wielkości domach styka się z dylematami dotyczącymi pomp ciepła- zastanawiają się w jaki sposób dobrać odpowiednie urządzenie dla ich domu oraz ile kosztuje pompa ciepła. Poniżej spróbujemy wyjaśnić jak wygląda dobór urządzenia oraz jaką moc powinno mieć, aby było efektywne w domu 150m2, czyli średniej wielkości domu jednorodzinnym.
Prawidłowy dobór urządzenia polega na obliczeniu zapotrzebowania na energię cieplną naszego domu wraz z uwzględnieniem strefy klimatycznej w jakiej znajduje się budynek. Powinien uwzględniać również komfortową temperaturę dla domowników oraz liczbę osób korzystających z ciepłej wody. Pod uwagę należy wziąć również kwestię – czy pompa ciepła będzie pracowała jako jedyne źródło ciepła dla naszego budynku, ponieważ może ona również współpracować z innym urządzeniem grzewczym np. z kotłem gazowym. Na dobór pompy ciepła szczególny wpływ ma zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Poniżej prezentujemy szacunkowe zapotrzebowanie na energię cieplną w kWh na każdy metry kwadratowy powierzchni ogrzewanej w zależności od technologii budowy i izolacji obiektu. Propanowa pompa ciepła i zapotrzebowanie domów.
- 170 – 200 kWh/m2 – zapotrzebowanie dla starszych, nieocieplonych domów
- 140 – 160 kWhm2 – zapotrzebowanie dla starszych ale ocieplonych domów (5-10cm styropianu)
- 80 – 120 kWh/m2 – zapotrzebowanie dla domów budowanych obecnie (15-20cm styropianu)
- 50 – 70 kWh/m2 – zapotrzebowanie dla domów o podwyższonym standardzie energetycznym (domy energooszczędne) (20cm lub więcej, styropian grafitowy )
- 10 – 15 kWh/m2 – zapotrzebowanie dla domów pasywnych (więcej niż 20 cm, styropian grafitowy, technologia budowy dla domów pasywnych)
Pompy ciepła Midea – oferowane przez nas jednostki
MONOBLOK
SPLIT
ALL IN ONE
Kolejnym krokiem przy doborze urządzenia jest wyznaczenie punktu biwalentnego (punktu w którym urządzenie podczas ogrzewania budynku będzie się wspomagać źródłem szczytowym o odpowiedniej mocy – np. grzałką elektryczną lub kotłem gazowym). Najbardziej popularne rozwiązanie dla pomp ciepła w budynkach jednorodzinnych to system biwalentny monoenergetyczny.
System monoenergetyczny biwalentny polega na założeniu, że do pewnej temperatury urządzenie zapewnia ciepło dla naszego domu samą sprężarką, natomiast przy niskiej temperaturze np. -7*C oprócz pompy ciepła zastosowana jest jeszcze grzałka elektryczna, którą urządzenie wspomaga się przy niskiej temperaturze. Wyjątkiem są urządzenia najwyższej klasy, które nie muszą wspomagać się grzałkami nawet przy temperaturach rzędu -15 *C, jednak są one odpowiednio droższe.
Ważne jest aby podkreślić, że prawidłowo dobrana pompa ciepła w największe mrozy ma wspomagać się grzałką. Błędne jest podejście polegające na przewymiarowaniu mocy układu grzewczego w górę, czyli zawyżanie mocy pompy ciepła, aby nie dochodziło do załączenia się grzałki. Błędem jest dobranie urządzenia o większej mocy grzewczej tylko po to żeby „grzałka nie włączała się przy mrozie i nie pobierała prądu” tylko pracowała ze sprężarki. W takiej sytuacji pompa ciepła o zbyt dużej mocy może się ciągle włączać oraz wyłączać, a to z kolei prowadzi do niebezpiecznego dla urządzenia zjawiska jakim jest „taktowanie” sprężarki.
Błędne zawyżenie mocy pompy ciepła, które często popełniane jest przez niedoświadczonych instalatorów, po pierwsze podnosi koszt zakupu i eksploatacji pompy ciepła, a po drugie negatywnie wpływa na żywotność urządzenia i prowadzi do częstszych awarii. Przewymiarowane urządzenie pobierze więcej prądu w okresie grzewczym niż urządzenie dobrane prawidłowo, w którym przy pewnej temperaturze grzałka się włącza.
Przykład 1 – Jaka pompa ciepła dla nowego domu o powierzchni 150m2 z dobrą izolacją termiczną?
W przypadku nowego domu, założenia dotyczące zastosowania pompy ciepła powinny być uwzględnione już na etapie projektu. Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasz projekt jest odpowiednio przystosowany do pomy ciepła, warto zwrócić uwagę na to czy:
- Zastosowano ogrzewanie podłogowe;
- Zastosowano dobrą izolację (zapotrzebowanie na energie cieplną 40-50w/m2);
- Zastosowano wentylację mechaniczną z rekuperacją;
- Zastosowano okna 3 szybowe wraz z tzw. ciepłym montażem.
Oczywiście brak wyżej wspomnianych rozwiązań wdrożonych na etapie projektowania czy budowy nie wyklucza zastosowania pompy ciepła do domu.
Pompa ciepła, która będzie odpowiednia dla nowego domu o powierzchni 150 m2 to pompa o mocy grzewczej ok. 6 kW.
Średni koszt zakupu pompy ciepła do nowoczesnego domu o wspominanej wyżej powierzchni, wraz z montażem wynosi mniej więcej 35 000 zł brutto. Biorąc pod uwagę ceny innych surowców, okres zwrotu takiej inwestycji to ok. 5 – 7 lat – jest to więc bardzo korzystne rozwiązanie. Decydując się na montaż pompy ciepła w domu 150 m2, można skorzystać z różnych form dofinansowania. Bardzo opłacalną propozycją jest program „Czyste Powietrze” oraz program „Moje ciepło”. Dzięki niemu można otrzymać nawet kilkanaście tysięcy złotych zwrotu. Istnieją także różne lokalne programy, z których warto skorzystać, aby obniżyć koszty inwestycji.
Przykład 2 – Dobór pompy ciepła do modernizowanego domu o powierzchni 150 m2 z instalacją grzewczą wyposażoną w grzejniki i średniej jakości izolacją termiczną.
Wielu inwestorów ma obawy czy ich budynek wyposażony w instalację grzejnikową, ogrzewany aktualnie innym źródłem ciepła można z powodzeniem ogrzewać powietrzną pompą ciepła?
Odpowiedź na to pytanie brzmi – TAK ! Grzejniki nie są problemem dla obecnie produkowanych urządzeń, natomiast musimy pamiętać o tym, że powietrzna pompa ciepła pracująca z grzejnikami może być mniej efektywna niż pompa współpracująca z instalacją podłogową (niskotemperaturowo). Pompa ciepła pracująca na grzejnikach może pobierać więcej energii elektrycznej niż pompa pracująca z ogrzewaniem płaszczyznowym – podłogowym, co nie znaczy, że jej zastosowanie nie jest opłacalne.
W przypadku domu jednorodzinnego z instalacją grzejnikową musimy dodatkowo uwzględnić kilka czynników:
- Temperatura utrzymywana w okresie grzewczym – jeżeli nie przekraczała 55*C w najmroźniejsze dni to dla nas bardzo dobra informacja.
- Jeżeli grzejniki zostały „przewymiarowane w górę” – zastosowanie większych grzejników niż były wymagane do wcześniejszego źródła ciepła może być pomocne przy instalacji pompy ciepła.
- Rodzaj grzejników – najbardziej odpowiednie grzejniki do współpracy z pompą ciepła to grzejniki stalowe płytowe, przewymiarowane i dobrane na niski parametr zasilania (temperaturę) układu grzewczego. Grzejniki aluminiowe nie wykluczają nas z montażu pompy ciepła – pod warunkiem że są odpowiednio dobrane „w górę”, natomiast w porównaniu do grzejników stalowych płytowych parametr zasilania będzie wyższy.
Pompa ciepła, która będzie odpowiednia dla domu o powierzchni 150 m2 z grzejnikami i średnim ociepleniem to pompa o mocy grzewczej od 6 kW do 12 kW, w zależności od grubości izolacji i stanu instalacji grzewczej.
Montaż pompy ciepła w domu 150 m2 ze średnim ociepleniem, wraz z całym niezbędnym osprzętem to koszt od 45.000zł do 55.000 zł brutto.
Przykład 3 – Dobór pompy ciepła dla budynku jednorodzinnego o powierzchni 150 m2 z grzejnikami i słabą izolacją termiczną.
Jaką pompę ciepła zastosować w domu, w którym izolacja jest słaba lub bardzo stara, a dodatkowo musimy uwzględnić występowanie mostków termicznych? Jeżeli obiekt nie jest dobrze zaizolowany i tym samym występują duże straty energii cieplnej warto rozważyć zastosowanie wysokotemperaturowego lub propanowego urządzenia na czynniku R290. W takim przypadku moc pompy ciepła do domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2, zapewniająca odpowiednie ogrzewanie domu i zaopatrująca mieszkańców w ciepłą wodę użytkową będzie wynosić ok 15 kW. Pompa ciepła o takiej mocy powinna zapewnić mieszkańcom odpowiedni komfort użytkowania w całym domu, jednocześnie taka moc urządzenia nie będzie przewymiarowana.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy wykonawczej montującej pompę ciepła?
Inwestycja w pompę ciepła do ogrzewania domu jednorodzinnego to znaczny koszt dlatego wybór firmy wykonawczej może być trudny. Warto wybrać firmę z doświadczeniem – jest wiele firm które są na rynku od niedawna i korzystają z popularności pomp ciepłą. Zdarza się również, że firmy sztucznie zaniżają ceny montaży – dlatego też nie należy sugerować się jedynie ceną a zawsze sprawdzić rzetelność firmy, jej staż na rynku i doświadczenie.
Przy wyborze firmy wykonawczej koniecznie musimy dopytać o zakres oferty. Wielu instalatorów nie informuje klientów o dodatkowych kosztach, które mogą wyniknąć podczas montażu. Przed podpisaniem umowy koniecznie zadaj potencjalnemu wykonawcy poniższe pytania:
- Czy usługa obejmuje dostawę stelaża pod jednostkę zewnętrzną z możliwością odprowadzania wody do gruntu, oraz w przypadku pomp split jaką długość trasy rur freonowych obejmuje oferta?
- Czy oferta obejmuje wymianę zasobnika CWU na odpowiedni do współpracy z pompami ciepła?
- Czy oferta zawiera dostawę i montaż pompy obiegowej, grupy bezpieczeństwa, odpowiednich filtrów, bufora, zaworów odcinających oraz doprowadzenie zasilania elektrycznego zgodnego z DTR pompy ciepła?
- Czy oferta zawiera również cenę pierwszego uruchomienia urządzenia dokonanego przez osobę z autoryzacją producenta, które jest konieczne w celu otrzymania gwarancji?
- Czy urządzenie wymaga okresowych płatnych przeglądów w celu utrzymania gwarancji? Jeżeli tak to jak często i jaka jest ich cena?
Gwarancja na urządzenie i montaż, a bezpieczeństwo użytkowania.
Pamiętaj, że pompa ciepła zapewnia ogrzewanie dla Twojego domu i od jej odpowiedniego doboru oraz jakości wykonanego montażu zależy bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny w zimie. Wybierając odpowiedniego, doświadczonego wykonawcę zapewniasz sobie przede wszystkim gwarancję tego, że urządzenie zostanie właściwie dobrane pod kątem rodzaju i mocy a także, że w razie awarii nie zostaniesz sam.
Awaria źródła ciepła w okresie zimowym może skutkować nie tylko dyskomfortem mieszkańców. W skrajnych przypadkach taka sytuacja doprowadzić może do dalszych zniszczeń w nieruchomości, gdy na przykład dojdzie do zamarznięcia wody i rozsadzenia instalacji w budynku. Oczywiste jest, że awaria systemu grzewczego powoduje niepotrzebny stres u domowników, tym bardziej jeżeli nie da dodzwonić się do nierzetelnego instalatora, który powinien zapewnić jego serwis w ramach gwarancji. Pamiętaj, że bardzo często z większymi kosztami będzie wiązało się wezwanie niezależnego serwisu trzeciego do usunięcia takiej awarii.
Kto tak na prawdę daje gwarancję na pompę ciepła?
Jeżeli mówimy o kwestii gwarancji, należy wspomnieć kilka słów o tym kto tak na prawdę daje gwarancję na urządzenie zamontowane w Państwa domu.
Wielu producentów urządzeń zapewnia gwarancje na swoje urządzenia na okres dłuższy niż 2 lata. Zdarzają się okresy gwarancji wynoszące 4 lub 5 a nawet 7 lat. Warto jednak wspomnieć, że większość producentów przenosi swoje obowiązki wynikające z udzielonej gwarancji na instalatorów czy autoryzowanych dystrybutorów.
W takim przypadku kupując instalację pompy ciepła np. z gwarancją 5 letnią, bezpośrednim gwarantem dla Państwa jest firma instalacyjna, która instaluje urządzenie, nie zaś producent danej marki. Stwarza to wiele problemów, zwłaszcza w przypadku jeżeli nasz wykonawca okaże się nierzetelny lub naprawa awarii przerasta jego możliwości jako małej firmy. Jest to ważny powód, dla którego warto związać się z większą firmą o dobrej reputacji i długim stażu na rynku.
INERGIS – sprawdzony wykonawca instalacji grzewczych.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył Państwu trochę bardziej temat doboru, montażu i kosztów jakie wiążą się z pompami ciepła. Pragniemy podkreślić, że wszystkie zdjęcia użyte w artykule przedstawiają montaże zrealizowane przez naszych instalatorów. Montaż nowoczesnego źródła 0grzewania z pewnością warto zlecić firmie z doświadczeniem, wiedzą oraz pozycją na rynku, która zapewni odpowiedni dobór pompy, profesjonalny montaż oraz obsługę, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny urządzenia w przyszłości.
INERGIS SA od 35 lat tworzy zespół ekspertów technicznych, instalatorów i serwisantów, który zadba o ogrzewanie w Twoim domu. Jesteśmy stabilną firmą, która działa na rynku od lat, a w ramach naszej działalności zapewniamy:
- obsługę ekspertów technicznych;
- dostępność szerokiej oferty pomp ciepła;
- obsługę formalną i pomoc w dofinansowaniu;
- dobór urządzenia na podstawie audytu lokalnego Twojego domu;
- w razie problemów szybką obsługę serwisową w ramach gwarancji;
- gwarancję udzieloną INERGIS na dostarczone urządzenia i montaż.
Zrealizowaliśmy tysiące instalacji zarówno na budynkach prywatnych jak i w zastosowaniach przemysłowych. Na bieżąco zapewnia też serwis zarówno gwarancyjny jak i pogwarancyjny dla wszystkich swoich instalacji. Wybierając naszą firmę masz gwarancję tego, że skorzystasz z doświadczenia zbieranego przez lata.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.
Polecane wpisy na blogu:
Zacznij oszczędzać
– zamów bezpłatną wycenę
– zamów bezpłatną wycenę